In het schilderachtige stadje Aubagne, Frankrijk, bevindt zich het Musée de la Légion étrangère, een eerbetoon aan de rijke geschiedenis en heldhaftige daden van een van 's werelds meest legendarische militaire eenheden. Dit museum is niet slechts een verzameling van artefacten; het is een plek waar geschiedenis tot leven komt en bezoekers een diepgaand inzicht krijgen in de levens en offers van de legionairs die sinds de oprichting van het Legioen in 1831 Frankrijk hebben gediend.
De oorsprong van het Franse Vreemdelingenlegioen Museum gaat terug tot 1892, met de oprichting van de Erehal van het 1e Vreemdelingenregiment in Sidi bel-Abbès, Algerije. Deze bescheiden begin groeide uit tot het huidige museum, officieel geopend op 11 november 1935. Aanvankelijk bestond het uit drie kamers, elk gewijd aan verschillende tijdperken van de campagnes van het Legioen: oud, modern en citaties.
Na de repatriëring van het Legioen naar Frankrijk in 1962, werden de collecties overgebracht naar Puyloubier. De bouw van nieuwe faciliteiten in Camp de la Demande begon in 1964 en resulteerde in de opening van het museum op 30 april 1966. Een significante herstructurering in 2003, samen met de oprichting van de Vereniging van Vrienden van het Franse Vreemdelingenlegioen Museum (SAMLE), bood essentiële ondersteuning voor de werking en verwervingen van het museum.
In 2011 ontving het museum het prestigieuze Musée de France-label, wat de nationale culturele betekenis ervan onderstreept. Uitgebreide renovaties tussen 2011 en 2013, inclusief de toevoeging van een nieuwe vleugel, verdubbelden de grootte van het museum. Deze uitbreiding werd ingehuldigd op 30 april 2013, samenvallend met de 150e verjaardag van de Slag bij Camerone, een hoeksteen van de Legioensgeschiedenis.
Bij binnenkomst in het Franse Vreemdelingenlegioen Museum worden bezoekers verwelkomd door een uitgebreide permanente tentoonstelling die de geschiedenis van het Legioen vanaf de oprichting tot heden beschrijft. De begane grond is verdeeld in drie chronologische secties: 1831-1914, 1914-1945 en 1945-2000. Deze secties worden gevolgd door thematische gebieden die zich richten op de legionair als bouwer, de moderne legionair en een eerbetoon aan de oorspronkelijke Erehal van het 1e Vreemdelingenregiment.
De reis door het museum culmineert in de Erehal, een heilige ruimte voor alle legionairs. Hier ontvangen nieuwe rekruten hun eerste contract van dienst en hebben vertrekkende legionairs hun laatste gesprekken met hun commandanten. Deze hal leidt naar de crypte, waar de namen van alle Legioensofficieren die voor Frankrijk zijn gevallen, zijn gegraveerd. Een aangrijpend hoogtepunt is de houten hand van Kapitein Danjou, een vereerd relikwie dat wordt tentoongesteld tijdens de plechtige Camerone Dag ceremonie op 30 april.
Speurtochten in Aubagne
Ontdek Aubagne met de digitale speurtocht van myCityHunt! Los puzzels op, beheers teamtaken en verken Aubagne op een spannende en interactieve manier!
De binnenplaats van het museum is versierd met kanonnen en grafstenen van verschillende campagnes, wat een tastbare verbinding biedt met het rijke verleden van het Legioen. De achterkant van het museum opent naar het paradeplein van het 1e Vreemdelingenregiment, met het imposante Monument voor de Gevallen Legionairs. Dit beeldhouwwerk, gemaakt door kunstenaar Pourquet, toont een wereldbol bewaakt door vier legionairs en werd oorspronkelijk onthuld in 1931 in Sidi bel-Abbès ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Legioen. Het werd zorgvuldig gedemonteerd en naar Frankrijk getransporteerd tijdens de verhuizing in 1962.
Een uitbreiding van het hoofdmuseum, het Uniformmuseum van de Legionair in Puyloubier, toont een uitgebreide collectie uniformen die de geschiedenis van het Legioen van 1831 tot heden beslaan. Ontstaan uit een privécollectie, bevat dit museum 120 mannequins gekleed in zorgvuldig samengestelde uniformen, die de evolutie van de kleding van het Legioen weerspiegelen. De collectie, verzameld door gepassioneerd verzamelaar Raymond Guyader, omvat ongeveer 18.000 stukken die op 150 mannequins worden tentoongesteld.
Voor onderzoekers, auteurs en historici is het documentatiecentrum van het museum een onschatbare bron. Beheerd door de adjunct-conservator van het museum, herbergt het centrum meer dan 4.500 boeken en meer dan 10.000 items in de iconografische collectie. Toegang tot deze materialen wordt verleend met toestemming van de bevelvoerende generaal van het Legioen, wat een schat aan informatie biedt voor degenen die zich verdiepen in de rijke geschiedenis van het Legioen.
Het Franse Vreemdelingenlegioen Museum organiseert ook verschillende tijdelijke tentoonstellingen, die elk unieke perspectieven bieden op de geschiedenis en culturele impact van het Legioen. Eerdere tentoonstellingen hebben thema's verkend zoals de rol van het Legioen in de Tweede Wereldoorlog, de artistieke bijdragen van legionair Hans Hartung en de weergave van het Legioen in de cinema. Deze wisselende tentoonstellingen zorgen ervoor dat er altijd iets nieuws en boeiends is voor terugkerende bezoekers.
Tot slot is het Franse Vreemdelingenlegioen Museum in Aubagne meer dan alleen een museum; het is een levend monument voor de moed, toewijding en offers van de legionairs die bijna twee eeuwen lang Frankrijk hebben gediend. Of je nu een geschiedenisliefhebber bent, een militaire enthousiasteling of gewoon een nieuwsgierige reiziger, een bezoek aan dit museum biedt een diepgaande en ontroerende ervaring die je waardering voor de rijke erfenis van het Franse Vreemdelingenlegioen zal verdiepen.
Koop nu tickets voor de speurtocht!
Met myCityHunt ontdek je duizenden steden over de hele wereld tijdens spannende speurtochten, schattenjachten en escape games!
myCityHunt vouchers zijn het perfecte cadeau voor veel gelegenheden! Verras jouw vrienden en familie met dit buitengewone evenementgeschenk. myCityHunt vouchers zijn vanaf de aankoopdatum 2 jaar geldig en kunnen binnen deze periode worden gebruikt voor een vrij te kiezen stad en tour uit het myCityHunt portfolio.