In het pittoreske oude stadje Hattingen, gelegen in het zuidelijke Ruhrgebied van Noordrijn-Westfalen, Duitsland, staat een opvallend en uniek bouwwerk genaamd het Bügeleisenhaus. Dit vakwerkhuis, gebouwd in 1611, is een fascinerend voorbeeld van historische architectuur en trekt bezoekers aan met zijn bijzondere vorm en rijke geschiedenis.
Het Bügeleisenhaus, wat vertaald kan worden als Strijkijzerhuis, dankt zijn naam aan zijn merkwaardige, strijkijzerachtige vorm. Dit trapeziumvormige gebouw versmalt naarmate het de kruising van twee smalle straatjes volgt, wat een opvallend visueel effect creëert. De noordkant van het huis is het breedst, met een breedte van 8 meter, terwijl de zuidkant afloopt tot slechts 2,57 meter. Deze unieke vorm is het resultaat van de aanpassing van het gebouw aan de omliggende stedelijke omgeving, waardoor het een architectonische curiositeit is.
De bovenverdieping van het gebouw wordt ondersteund door kraagstenen, die aan beide zijden van de dakrand tot 0,80 meter uitsteken. Sommige balken zijn versierd met ingewikkelde houtsnijwerken van maskers en voluten, wat de vakmanschap van die tijd laat zien. Hoewel de eenlaagse stal die ooit aan de zuidkant stond, gebouwd in 1865, niet meer bestaat, behoudt het gebouw veel van zijn oorspronkelijke charme en karakter.
Het Bügeleisenhaus werd in 1611 in opdracht van Wilhelm Elling, een inwoner van Hattingen die waarschijnlijk een koopman was, gebouwd. In 1620 werd er een uitbreiding aan de gevelzijde toegevoegd, en een waterput uit die tijd, 6 meter diep, bestaat nog steeds. Het gebouw beschikt ook over een kelder en een deurpost met een inscriptie van een huismotto.
Tussen 1771 en 1856 woonden er lakenmakers in het huis die stoffen maakten voor zowel mannen- als vrouwenkleding en uniformen met behulp van handweefgetouwen. De laatste lakenmaker die in het huis woonde, was Franz Sindern.
In 1853 kocht de Joodse slager Salomon Schmidt het huis en transformeerde het. Hij voegde een slachtruimte, een worstkeuken en een klein winkeltje toe. Een etalageraam in classicistische stijl werd naast de voordeur geplaatst, en de andere ramen werden vergroot. De gevelzijde werd bekleed met leisteen, er werd een trap toegevoegd en een kleine stal voor een paard werd gebouwd aan de gevelzijde, die nu niet meer aanwezig is.
In 1874 droegen Schmidt en zijn vrouw hun gehele nalatenschap, inclusief het huis, over aan hun dochter Amalie en haar man, slager Nathan Cahn. Hun nakomelingen, Selma en Alfred Abraham, waren de laatste Joodse eigenaren van het huis voordat ze in 1941 door de nazi's werden onteigend, gedeporteerd en vermoord. Het huis werd in 1945 teruggegeven aan de Jewish Trust Corporation (JTC), die het later verkocht aan de stad Hattingen.
Speurtochten in Hattingen
Ontdek Hattingen met de digitale speurtocht van myCityHunt! Los puzzels op, beheers teamtaken en verken Hattingen op een spannende en interactieve manier!
In 1955 verwierf de lokale erfgoedvereniging Heimatverein Hattingen/Ruhr e. V. het Bügeleisenhaus, dankzij de inspanningen van Heinrich Eversberg, Fritz Seier en Wolfgang Rauh. In samenwerking met de regionale conservator van Westfalen-Lippe renoveerde de vereniging het gebouw, waarbij het gedeeltelijk werd hersteld naar zijn vermoedelijke oorspronkelijke uiterlijk. Lokale meester-timmerman Walter Gröpler voerde al het timmer- en houtsnijwerk uit.
In 1962 werd het gerenoveerde gebouw ingewijd als het Heimathaus met een Oost-Duitse Heimatkamer. Het museum, dat tot 2011 meestal alleen op zondag geopend was, toonde vondsten van de Isenburg, zoals munten, keramiek, oude gereedschappen en botten. De kamers op de bovenverdieping waren tot 2011 gewijd aan Hattingse dichters en kunstenaars Hildegard Schieb, Otto Wohlgemuth en Ferdinand Krüger. Vanaf 2012 was het museum geopend van april tot december op zaterdagen en zondagen, op feestdagen van 15.00 tot 18.00 uur en op afspraak. Echter, sinds 5 december 2021 is het museum gesloten en is het Bügeleisenhaus niet langer toegankelijk voor het publiek.
Door de jaren heen heeft het Bügeleisenhaus verschillende tentoonstellingen georganiseerd. Opmerkelijke tentoonstellingen waren onder andere 'Broken is His Coat of Arms, His Castle Filled with Ruins – The Excavation Finds from Hattingen Castle Isenberg', 'Merchant, Weaver, Butcher, Artist – Stories from Haldenplatz No. 1', 'MADE in HATTINGEN – Goods from the Homeland', en 'The East German Homeland Rooms Hattingen 1962 to 2002'.
Gelegen aan Haldenplatz nr. 1, 45525 Hattingen/Ruhr, bevindt het Bügeleisenhaus zich in het hart van de oude stad van Hattingen. Hoewel het museum momenteel gesloten is, blijft het gebouw een belangrijk herkenningspunt en een getuigenis van de rijke geschiedenis en culturele erfgoed van de stad.
Samenvattend is het Bügeleisenhaus niet alleen een architectonisch juweeltje, maar ook een symbool van Hattingens levendige verleden. Zijn unieke vorm, historische betekenis en de verhalen die het herbergt, maken het een fascinerende plek voor iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis en cultuur van dit charmante Duitse stadje.
Koop nu tickets voor de speurtocht!
Met myCityHunt ontdek je duizenden steden over de hele wereld tijdens spannende speurtochten, schattenjachten en escape games!
myCityHunt vouchers zijn het perfecte cadeau voor veel gelegenheden! Verras jouw vrienden en familie met dit buitengewone evenementgeschenk. myCityHunt vouchers zijn vanaf de aankoopdatum 2 jaar geldig en kunnen binnen deze periode worden gebruikt voor een vrij te kiezen stad en tour uit het myCityHunt portfolio.