×
4,5/5 van 125.271 beoordelingen

Musée Bernard-d'Agesci

Musée Bernard-d'Agesci Niort

Musée Bernard-d'Agesci

In het charmante stadje Niort, gelegen in het departement Deux-Sèvres in Frankrijk, bevindt zich een culturele schatkamer genaamd het Musée Bernard d'Agesci. Dit museum, vernoemd naar de beroemde lokale kunstenaar Bernard d'Agesci, is een onmisbare bestemming voor iedereen die geïnteresseerd is in kunst, geschiedenis en educatie. Het museum, dat zijn deuren opende in 2006, is gehuisvest in het voormalige Jean-Macé meisjesschool, een gebouw dat dateert uit het einde van de 19e eeuw. Het gebouw zelf is een kunstwerk, ontworpen door de gemeentelijke architect Georges Lasseron, en is bijzonder vanwege het gebruik van decoratief faience en terracotta op de hoofdgevel van steen.

De Geschiedenis van het Musée Bernard d'Agesci

De oorsprong van het Musée Bernard d'Agesci gaat terug tot het einde van de 19e eeuw, toen de Jean-Macé meisjesschool werd opgericht in 1897. Dit was het eerste openbare gebouw in Niort dat decoratieve keramiek en terracotta op de gevel had. De school functioneerde tot 1993, waarna de gemeentelijke autoriteiten besloten verschillende collecties van verschillende locaties samen te voegen tot een enkel, multidisciplinair museum. Dit ambitieuze project mondde uit in de opening van het Musée Bernard d'Agesci in juni 2006, na uitgebreide restauratie en modernisering van het historische gebouw.

Het museum is vernoemd ter ere van Bernard d'Agesci, een prominente figuur in de artistieke en culturele geschiedenis van Niort. Geboren in het begin van de 19e eeuw, was d'Agesci niet alleen schilder en beeldhouwer, maar ook gemeenteraadslid dat aanzienlijk bijdroeg aan de culturele ontwikkeling van de stad. Hij richtte de eerste openbare bibliotheek van Niort op, een gratis tekenschool en een botanische tuin, en speelde een sleutelrol in de transformatie van verschillende openbare gebouwen.

Het Verkennen van het Musée Bernard d'Agesci

Het Musée Bernard d'Agesci is een uitgestrekte instelling die bijna 5.000 vierkante meter beslaat en is verdeeld in drie hoofdsecties: Schone Kunsten en Decoratieve Kunsten, Natuurhistorie, en het Conservatorium en Observatorium van Educatie. Elke sectie biedt een unieke en verrijkende ervaring voor bezoekers.

Speurtochten in Niort

Ontdek Niort met de digitale speurtocht van myCityHunt! Los puzzels op, beheers teamtaken en verken Niort op een spannende en interactieve manier!

Tours

De Sectie Schone Kunsten

De sectie Schone Kunsten is het grootste en meest uitgebreide deel van het museum, met zeven zalen op de eerste verdieping, de grote trap en de gehele tweede verdieping. De reis door deze sectie begint met middeleeuwse en Renaissance decoratieve kunsten, met gotische ivoren, emaille, terracotta en islamitische kunst. Een van de hoogtepunten is de collectie gehistorieerde houtbewerking uit de kapel van het Château de La Mothe-Saint-Héray, die dateert uit het begin van de 17e eeuw en bijbelse taferelen afbeeldt.

De sectie Schone Kunsten omvat ook een serie van vijf zalen met schilderijen uit de 16e tot de 18e eeuw, met werken van Nederlandse, Italiaanse en Franse kunstenaars zoals Willem van Mieris, Domenico Fetti, Charles-Antoine Coypel en Jean-Marc Nattier. Bernard d'Agesci zelf wordt geëerd met een speciale zaal met zijn portretten, mythologische scènes en bas-reliëfs voor verschillende openbare gebouwen in Niort.

Lokale kunstenaars zijn goed vertegenwoordigd in het museum, met ruimtes gewijd aan schilders zoals Louis Georges Brillouin, Louis-Alphonse Combe-Velluet, Julien Thibaudeau en Jules Gabriel Hubert-Sauzeau, evenals beeldhouwers zoals Jean-Baptiste Baujault en Pierre-Marie Poisson. De tweede verdieping omvat ook thematische zalen gericht op de zilversmeedkunst van Deux-Sèvres, de collectie van muzikant en vioolbouwer Auguste Tolbecque, en de kunstpotten van Parthenay, met opmerkelijke creaties van Jouneau, Amirault en Knoëpflin.

De Sectie Natuurhistorie

De natuurhistorische sectie van het museum biedt een fascinerende reis door de natuurlijke wereld. Een eigentijdse installatie door Zette Cazalas roept een rariteitenkabinet op, met opgezette dieren, struisvogeleieren, koralen en schelpen. Verschillende ruimtes zijn gewijd aan de regionale fauna, met een collectie opgezette kustvogels, zoogdieren en nachtroofvogels. De sectie omvat ook een zaal gericht op regionale geologie en een collectie skeletten.

Het Conservatorium van Educatie

Het Conservatorium van Educatie illustreert de geschiedenis van het onderwijs tijdens de Derde Republiek en beslaat een hele vleugel van de eerste verdieping, met zes zalen. Deze sectie presenteert een verscheidenheid aan educatief materiaal, waaronder kaarten, historische panelen, anatomische modellen van papier-maché, wetenschappelijke instrumenten, teken- en muziekpraktijkmaterialen en schoolmeubilair. Bezoekers kunnen de evolutie van onderwijsmethoden en de educatieve omgeving van vroeger verkennen.

Kunstwerken en Interessante Objecten

Het Musée Bernard d'Agesci herbergt ook een collectie kunstwerken en objecten die werden teruggevonden na te zijn geplunderd door de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog en nog niet zijn teruggegeven aan hun rechtmatige eigenaren. Deze omvatten twee islamitische bassins uit de 14e of 15e eeuw, schilderijen van Jean-Baptiste Huet en Frans van Mieris, en een portret van Jean-Marc Nattier. Het museum heeft ook een collectie islamitische kunst die loopt van de 13e tot de 19e eeuw.

Bezoekersdiensten

Het museum biedt een scala aan diensten om de bezoekerservaring te verbeteren. De grote oostelijke vleugel van de begane grond is een flexibele ruimte die tijdelijke tentoonstellingen host over lokale figuren of de geschiedenis van Niort. Het museum beschikt ook over een cadeauwinkel, een conferentie- en concertzaal met 100 zitplaatsen, een educatieve dienst, een gespecialiseerde bibliotheek en een schilderijrestauratiewerkplaats die openbare collecties in West-Frankrijk bedient.

Het Musée Bernard d'Agesci is niet zomaar een museum; het is een levendig cultureel centrum dat het rijke artistieke, natuurlijke en educatieve erfgoed van Niort viert. Of je nu een kunstliefhebber bent, een geschiedenisliefhebber of gewoon nieuwsgierig naar de wereld, dit museum biedt voor elk wat wils. Een bezoek aan het Musée Bernard d'Agesci is een reis door de tijd en creativiteit, waardoor het een essentiële stop is bij elk bezoek aan Niort.

Andere bezienswaardigheden in Niort

Speurtochten in Niort

2 jaar
365 dagen/jaar inwisselbaar
5.147
in meer dan 5.147 steden

Geef je dierbaren een spannende ervaring

myCityHunt vouchers zijn het perfecte cadeau voor veel gelegenheden! Verras jouw vrienden en familie met dit buitengewone evenementgeschenk. myCityHunt vouchers zijn vanaf de aankoopdatum 2 jaar geldig en kunnen binnen deze periode worden gebruikt voor een vrij te kiezen stad en tour uit het myCityHunt portfolio.

Koop cadeaubonnen

Wat onze klanten over ons zeggen